Boże Ciało

Sonda

Czy potrzebna jest strona parafialna?


Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
9978

Spotkanie z Abp. Józefem Życińskim

HARCERZE


"Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest."

Około 8 lat temu w głowie dh. Magdaleny Domańskiej narodziła się idea założenia drużyny harcerskiej. Po trzech latach istnienia samodzielnego zastępu, dnia 11 listopada 2003 roku, została powołana 9 Lubelska Drużyna Harcerek "KANWA". Obecnie drużynę prowadzi drużynowa, dh. Joanna Chmura.

Przez te wszystkie lata drużyna przeżywała wzloty i zloty, ale na szczęście nigdy nie upadki. Z liczebnością tez było różnie. W tej chwili drużyna składa się z 25 wspaniałych dziewcząt podzielonych na cztery zastępy, które prowadzą najdzielniejsze z nich.

W tym roku powstały dwa nowe zastępy, co świadczy o naszym ciągłym rozwoju i chęci podzielenia się z jak największą grupą osób wszystkim tym, co przeżywamy.

Drużyna powstała przy parafii Matki Bożej Fatimskiej i właśnie tu do dnia dzisiejszego jest nasza "ostoja"- harcówka. Regularnie, w każdą sobotę odbywają się zbiórki zastępów oraz całej drużyny.

 Jednym z najważniejszych haseł dla każdego harcerza jest słowo "służba".

"Harcerka służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki". Jest to pierwszy punkt Prawa Harcerskiego, który z całych sił staramy się wypełniać działając na rzecz parafii, drugiego człowieka a także miasta. Coroczne warty w kościele na Wielkanoc, jak i na cmentarzu przy grobie naszej przyszłej patronki, uczestnictwo i pomoc w przebiegu uroczystości w parafii oraz chętne branie udziału w akcjach i służbach organizowanych przez miasto pokazuje, że drużyna działa i jest otwarta na potrzeby innych.

Fundusze, które są niezbędne do realizacji wytyczonych celów pozyskujemy samodzielnie przez różnego rodzaju akcje zarobkowe. Akcja  "TESCO", sprzedaż własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych, flag narodowych, czy świeżych, domowych ciast sprawiają, że korzyści odnosi nie tylko drużyna, ale także każda osoba, która włącza się w naszą akcję.

W życiu młodej osoby oprócz zrozumienia pojęcia takiego jak patriotyzm, czy służba ważna jest też zabawa i chęć przeżycia niezapomnianych chwil. Właśnie to oferuje nam dzisiaj harcerstwo.  Przynależność do drużyny dostarcza nie tylko wspaniałych przygód, ale również odnajdujemy tu prawdziwych, szczerych przyjaciół .

 W październiku rozpoczynamy rok harcerski. Oprócz cotygodniowych spotkań czekają nas: zimowisko w czasie ferii zimowych, biwak majowy, rajdy, wycieczki a w czasie wakacji- obóz!

Spanie w wojskowych namiotach , łażenie po górskich (i nie tylko) szlakach, "bieganie po  polach, błoniach i wygonach ,w  blasku słońca, w cieniu chmur", kąpanie się w górskim potoku, budowanie "łóżek ,półek, latrynek", czyli co zrobić by siekiera dobrze leżała w damskiej ręce, a gwóźdź nie uciekał za bardzo w prawo.

Nocne "polowanie na niedźwiedzia", czyli warty, gotowanie obiadu na kuchni polowej, zjeżdżanie po linie , wieczorne ognisko, a przy tym wszystkim nieustanne drżenie strun pięciu gitar naraz i moc harcerskich i turystycznych piosenek. To wszystko powoduje, że obóz jest dla nas najwspanialszym prezentem na zakończenie roku harcerskiego.

Harcerstwo, to nie tylko "latanie po lesie w krótkiej spódniczce i kolorowych getrach", ale wspaniała forma wychowania i wypełniania "życiowego worka" pięknymi wspomnieniami.

W drużynie każda z nas jest filarem podtrzymującym i współtworzącym naszą społeczność. Wszystkie jesteśmy potrzebne, bo każda wnosi do drużyny coś innego...

Serdecznie zapraszamy do drużyny wszystkie chętne dziewczyny.

Kontakt:

Dzisiaj jest

czwartek,
21 lutego 2019

(52. dzień roku)

Święta

Czwartek, VI Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Piotra Damianiego, biskupa i doktora Kościoła